obróbka skrawaniem cnc

Obróbka skrawaniem CNC

Tradycyjne metody kształtowania materiałów, aby zadowolić dzisiejszych użytkowników, muszą iść z duchem czasu. Podążają za nowymi technologiami, dzięki czemu są usprawnione i efektywniejsze. Technizacja pomaga wykorzystać najnowsze narzędzia w fabrycznej produkcji.

Aby sprostać standardom współczesności, kształtowanie metali CNC sprawdza i dopasowuje się pod kątem aktualnych innowacji technologicznych. Obróbka skrawaniem CNC (inaczej zwana mechaniczną) jest wykorzystywana, m.in. w motoryzacji, lotnictwie, automatyce, medycynie czy szeroko pojętej elektronice. Dzięki profesjonalnym przyrządom, możliwe jest błyskawiczne i staranne wykonanie każdego zlecenia.

 

Sposoby obróbki skrawaniem CNC:

Wiercenie i roztaczanie otworów

Wiercenie to metoda skrawania, do której służy wiertło. W wyniku otrzymujemy najczęściej otwór o przekroju kołowym, a jeśli chcemy uzyskać otwór wielokątny, musimy użyć dodatkowych wiertła do wiercenia wtórnego. Mechanizm ten wykonują, m.in. wiertarki przenośne i stacjonarne. Odbywa się on przez wiertło, które wykonuje obrót, gdy nawiercany obiekt jest nieruchomy lub gdy obiekt sam wykonuje ruch obrotowy, np. wiercenie w tokarce.

Frezowanie

Frezowanie CNC to sposób obróbki skrawaniem, pozwalający obrobić powierzchnie kształtowe, rowki, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny. Proces ten polega na tym, że przyrząd wprawia obrabiany obiekt w ruch obrotowy, a ruch posuwny może być wykonywany, albo przez przyrząd, albo przez obiekt. Podczas frezowania, ostrza narzędzi nie działają w równoległym czasie, tylko pracują jedna po drugiej.

Dłutowanie

Przy kształtach nieobrotowych (krzywki, uzębienia kół) stosuje się specjalną obróbkę skrawaniem, czyli dłutowanie. Polega ono na skrawaniu przedmiotu specjalnym nożem, przytwierdzonym do suwaka, manewrującego w pionie i poziomie.

Toczenie

Najpowszechniejszą współcześnie metodą obróbki metalów jest toczenie CNC. Dzięki niej można obrabiać zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie przedmiotów o kształcie bryły obrotowej, a oprócz obrotowych, uzyskać inne kształty. Podczas toczenia w ruchu jest przede wszystkim obracany przedmiot, wspomagany dodatkowo przez ruch płaski.

Szlifowanie wałków i otworów

Szlifowanie to końcowy etap obróbki przy użyciu narzędzia ściernego. Odbywa się ono na płaskich powierzchniach, wałkach i otworach. Do szlifowania służą szlifierki, zaopatrzone w ściernice, wykonane z takich materiałów, jak np. bor, korund, węglik krzemu czy diament.
Dzięki niemu obrabiany przedmiot nie jest chropowaty, otrzymujemy obiekt wymiarowy i kształtny.