Cięcie laserem jest precyzyjną techniką obróbki niezliczonych materiałów. Odpowiednia moc wiązki laserowej może posłużyć do wycinania regularnych linii, wykrawania otworów, ale także powstawania trójwymiarowych litych elementów. W porównaniu z alternatywami cięcie laserowe jest tanie i sprzyja środowisku naturalnemu. Czy zawsze można je stosować i kiedy jest najbardziej opłacalne?

Jakie materiały można ciąć laserem?

Cięcie laserem  to precyzyjna technika, która może być stosowana praktycznie w każdym materiale. Przy jej pomocy do pożądanych kształtów można doprowadzać metale, materiały organiczne oraz tworzywa sztuczne. Zabieg ten nie wyzwala ciepła i dlatego poddawane mu mogą być także łatwopalne tkaniny, guma, papier i drewno.

Zdecydowanie krótszą listę tworzą materiały, których laserem nie należy traktować. Są to wszystkie te, których kontakt z gorącą wiązką lasera może wiązać się z emisją niebezpiecznych pyłów lub gazów. Zawierają one bowiem: włókna węglowe, polichlorek winylu, etylen, poliwinyl, tlenek berylu lub fluorowce. Ostrożnie także należy postępować podczas cięcia laserem materiałów zawierających ołów, mangan, kobalt, miedź, nikiel i chrom.

Oznacza to, że wykluczony z użycia lasera jest teflon, ale stop miedzi z aluminium można ciąć laserem, jeśli nie zawiera on zbyt dużo miedzi i zachowamy odpowiednie warunki.

Na czym polega cięcie laserem?

Efekty cięcia laserowego można porównać do skutków cięcia mechanicznego. Literalnie jednak ma ono więcej wspólnego z bardzo precyzyjnym wypalaniem. Zamiast fizycznych ostrzy na linii cięcia używana jest gorąca wiązka laserowa, która wzmacniana jest gazem technicznym.  Laser niezwykle szybko i dokładnie tworzy otwory oraz prowadzi cięcia, pozostawiając idealnie gładkie krawędzie. W ten sposób uzyskuje się wysoka skuteczność i niezwykłą precyzję obróbki.

Ze względu na te właściwości cięcie laserem właściwie zmonopolizowało wszelkie usługi grawerunkowe. Są one jednak tylko marginesem możliwości tej techniki. Zastosowanie cięcia laserowego w przemyśle oznacza ogromne oszczędności. Odpowiednie zaplanowanie wycinki fragmentów blachy lub bloków stalowych może się odbywać z precyzją co do milimetra. Dzięki temu technika ta generuje minimalną ilość strat materiałowych.

Dzięki cięciu laserowemu produkcja podzespołów niezbędnych do wytwarzania pojazdów, przedmiotów codziennego użytku, opakowań, a nawet żywności jest tańsza, a w wielu przypadkach także mniej obciążająca dla środowiska naturalnego.

Ile kosztuje cięcie laserem?

W rachunku ekonomicznym oszczędności mają prawo pojawić się, jeśli sama technika nie jest obarczona dużymi kosztami. W przypadku cięcia laserowego możesz spodziewać się dużo niższych cen, niż stosując cięcie mechaniczne, plazmę, wodę i klasyczne wypalanie.

To, ile kosztuje cięcie konkretnej partii materiału, jest jednak uzależnione od jego ilości oraz skomplikowania całego procesu. Laserowo można ciąć blachę na pół, ale także wycinać z niej nieregularne kształty. Oznacza to zupełnie inne zaangażowanie parku maszynowego i konieczność modyfikacji podstawowych technik.

Czas oraz wymagana precyzja nie mają większego przełożenia na koszty. Stanowią one pewną stałą, ale stopień zaangażowania całej infrastruktury tak, aby gotowy produkt spełniał oczekiwania, praktycznie zawsze przełoży się na cenę. Dlatego opłacalne są zamówienia, które dotyczą powtarzalnych cięć w identycznym materiale.

Należy liczyć się z tym, że dostarczenie do wycinki surowca o innych wymiarach, niż w zamówieniu, może zmienić cały kosztorys. Stanie się tak nie ze względu na nieudolność tej techniki, tylko konieczność automatyzacji całego procesu.  Wykluczyć cięcie laserowe z użycia mogą tylko nietypowe cechy materiałowe.

Jedyną istotną zmienną, która incydentalnie może sprawić, że cięcie laserowe nie jest opłacalne to transport. W sytuacji, kiedy elementy przeznaczone do obróbki mają duże gabaryty, koszty dostarczenia ich  do parku maszynowego wyposażonego w przecinarki laserowe mogą stać się bardzo znaczące. Dlatego oceniając opłacalność cięcia laserowego, ewentualny transport zawsze trzeba brać pod uwagę.

Jakie możliwości i koszty wiążą się z obróbką laserową potrzebnych Ci elementów? Dowiesz się zadając pytanie o wycenę cięcia laserowego dla Ciebie.