Łańcuchy rolkowe najczęściej kojarzymy z łańcuchami napędowymi. Ich konstrukcja rzeczywiście sprzyja takiemu zastosowaniu. Są bardzo odporne na tarcie oraz zerwanie, a jeśli wymagają modyfikacji, można z dużą swobodą wzbogacać je o kolejne ogniwa, a nawet ich rzędy. Jaki łańcuch rolkowy sprawdzi się w Twoim urządzeniu?
Poszukując łańcucha rolkowego, trafiamy w większości na oferty, w których nasz wybór wydaje się ograniczać się do ilości rzędów lub konstrukcji ogniw. Co prawda każdy rodzaj łańcucha rolkowego ma pewien limit długości, ale może być ograniczeniem tylko w rozwiązaniach maksymalnie wydajnych. Istnieje jednak tajemnicza różnica pomiędzy modelami łańcuchów rolkowych, która określana jest jako typ A oraz typ B. Jej nie należy ignorować, ponieważ wskazuje nam wszystkie ograniczenia, jakie ma interesujący nas łańcuch.
Jak zmierzyć łańcuch rolkowy?
Wymiary łańcucha rolkowego, które są ważne, dotyczą rozmiarów ich elementów konstrukcyjnych. W przeciwieństwie do długości, szerokość łańcucha ma dużo większe ograniczenie. Możemy ją zmieniać, dodając lub odejmując z łańcucha kolejne rzędy ogniw, ale raz wybrane rozmiary rolek oraz płytek pozostaną z nami do momentu, kiedy łańcuch będziemy utylizować.
Dobrej jakości łańcuch rolkowy potrafi przeżyć kilka urządzeń, w których jest stosowany.
Może zdarzyć się jednak sytuacja odwrotna. Zużycie łańcucha jest tak poważne, że nie ma sensu go naprawiać i taniej oraz bezpieczniej jest użyć nowego. Zawsze, kiedy urządzenie wyposażone w łańcuch rolkowy ma pracować nieustannie, niezbędne są też zapasy tego podzespołu.
Tak jest na przykład w miejscach, które korzystają z przenośników taśmowych. Jeśli rutynowa kontrola ich łańcuchów napędowych wypada negatywnie lub budzi wątpliwości, nie można zastanawiać się nad naprawą. Mniejszym zaburzeniem pracy będzie zatrzymanie przenośnika, wymiana łańcucha i uruchomienie linii transportowej ponownie. Tej ścieżki postępowania wymagają przepisy BHP oraz producenci przenośników.
Z myślą o takich sytuacjach rozmiary elementów konstrukcyjnych łańcuchów rolkowych mają ustandaryzowane wymiary i są one komunikowane określeniem typu łańcucha rolkowego, czyli wspomnianymi wcześniej literami A i B. Co więcej, to do ich normalizacji dopasowywane są wymiary kół zębatych, a nawet poszczególne składowe systemów napędowych.
Łańcuch rolkowy: jaki wybrać?
Gdyby typ łańcucha rolkowego mógł być przez nas wybrany niezależnie od pozostałych elementów systemu napędowego, moglibyśmy sugerować się tylko jego wytrzymałością i trzymać się tylko typu A. Tak oznaczone łańcuchy rolkowe mogą pracować pod większym obciążeniem masą i charakteryzuje je wyższa trwałość, niż łańcuch rolkowy typu B. Wszystko dlatego, że rolki oraz płytki tworzące ogniwo łańcucha rolkowego typu A są bardziej masywne.
Niestety tylko montując zestaw napędowy własnego pomysłu, możemy do tego typu dostosować całą konstrukcję. W Europie bardzo często i tak musimy wybrać łańcuch typu B. Jego wytrzymałością możemy manewrować tylko w kwestii materiału, z którego jest wykonany oraz optymalnego zaprojektowania ogniw lub ich rzędów. Bywa to możliwe i satysfakcjonujące, ale ma swoje granice.
Łańcuch rolkowy: norma europejska
Nasz ograniczony wybór wynika z różnych wymiarów, jakich wymaga zachowanie standardu wytrzymałościowego określanego przez normę europejską i amerykańską. Chociaż istnieją normy ISO, które dążą do międzynarodowej unifikacji, to nie zawsze można je wprowadzić w sposób jednolity dla całego świata. Nie jest to tylko problem systemu ISO. Zauważymy podobne różnice nawet w bardzo podstawowych systemach miar. W Europie kontynentalnej używamy systemu metrycznego, a Amerykanie wolą system imperialny. ISO radzi sobie z tymi przyzwyczajeniami, uznając prawa wszystkich. Zgodne z jej standardem do przyjęcia w kwestii łańcuchów rolkowych są wymagania europejskie oraz amerykańskie.
Choć znormalizowany łańcuch rolkowy ma symbol ISO 606-1994, to na podstawie takiego oznaczenia nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka jest wytrzymałość łańcucha oraz masywność jego elementów. Dopiero określenie symbolem DIN, czyli wytrzymałości, podpowie nam te informacje i pozwoli stwierdzić czy mamy do czynienia z normą europejską, czy amerykańską.
Norma europejska wymaga wytrzymałości DIN 8187. Chociaż określenie „typ B” jest bardziej powszechne, to zdarza się, że producenci łańcuchy rolkowe o wymiarach europejskich opisują w specyfikacji technicznej tylko symbolem DIN 8187. Mogą też stosować oznaczenie ISO 606-1994/DIN 8187, a nawet dodawać dane normy polskiej. Szukając łańcucha rolkowego z normą europejską wystarczy, że znajdziemy model oznaczony DIN 8187 lub B.
Analogicznie łańcuchy rolkowe typu A, czyli o wymiarach amerykańskich, mają oznaczenie DIN 8188. Równe często zobaczymy w ich specyfikacji symbol ISO 606-1994/DIN 8188. W Europie będzie nas ono interesowało rzadziej. Jest charakterystyczne dla łańcuchów używanych w napędach cieszących się mniejszą popularnością w naszej części świata lub stanowi indywidualny projekt.