Bez łańcuchów przemysłowych współczesne fabryki i zakłady wydobywcze mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Wszędzie, gdzie potrzebne jest przeniesienie siły pomiędzy dwoma odległymi od siebie elementami najłatwiej przenieść jest przy pomocy ciągni, czyli na przykład łańcucha. Mechanizm ten dostrzeżono już w starożytności i stosuje do dziś. Mimo to współczesne łańcuchy przemysłowe potrafią dużo więcej. Który będzie najlepszy dla Ciebie?

Łańcuch to połączone ze sobą w linii ciągłej powtarzalne ogniwa. Łańcuchy przemysłowe są tym ich rodzajem, w którym skomplikowanie budowy ogniw może być bardzo różne. Od nich bowiem zależy rozciągliwość, odporność na ścieranie, a także nośność łańcucha przemysłowego. Zupełnie inaczej muszą zachowywać się ogniwa służące do cumowania statków, a inne montowane do układów napędowych.

Naturalnie, duże znaczenie ma materiał, z którego łańcuchy przemysłowe są wykonywane. Gatunki stali najczęściej używane do produkcji łańcuchów takie jak: stal czarna, stal nierdzewna, Hardox można także wzmocnić odpowiednią obróbką cieplną, poprzez zastosowanie takich działań jak: wyżarzanie, utwardzanie, hartowanie. Mimo to, największe możliwości ingerencji w funkcjonalność łańcuchów tkwią w konstrukcji ich ogniw oraz połączeń pomiędzy nimi. Cała reszta jest do zrobienia przy pomocy precyzyjnej obróbki dobrze wybranego materiału.

Rodzaje łańcuchów przemysłowych

Współcześnie produkowane łańcuchy przemysłowe można podzielić na trzy rodzaje:

  1. przemysłowe łańcuchy odkuwkowe (ogniwa kute)
    Zbudowane są z ogniw, które powstały metodą kucia z wcześniej przygotowanego odlewu stali. Do wykucia odpowiedniego kształtu, wymiaru, służą specjalne matryce a cały proces wykonywany jest na prasach hydraulicznych lub mimośrodowych. Tak przygotowana odkuwka musi jeszcze przejść proces obróbki skrawaniem pod montaż sworzni, dzięki czemu poszczególne ogniwa połączone ze sobą bezpośrednio. W przemyśle stosowane są głównie do obsługi bardzo wymagających linii produkcyjnych, obarczonych dużymi ciężarami i przeciążeniami.
  2. przemysłowe łańcuchy przegubowe (Galla)
    Łańcuchy przegubowe (drabinkowe) są zbudowane ze sworzni, tulejek, rolek, oraz płytek, które dodatkowo mogą zębate. Charakterystyczna jest tutaj właśnie płytka, która jest wykonana nie na prosto, tylko ma kształt „ósemki”. Wykorzystywane są dość szeroko. To właśnie tego typu łańcuchy montowane są w układach napędowych, ale odpowiedni dobór elementów budujących ogniwa czyni z nich całkiem przydatne cięgna dźwigniowe np. wykorzystywane w układach podnoszenia w wózkach widłowych.
    W zależności od tego, w jakim mechanizmie mają być stosowane, można szeroko rozbudować ich konstrukcję. Bardzo stabilne, ale sztywne są łańcuchy galla ze sworzniem i wmontowaną w niego tulejką. Zupełnie inaczej będzie pracował łańcuch przegubowy, w którym tulejka zostanie opatrzona ruchomą rolką. Stanie się bardziej elastyczny i odporny na ścieranie podczas ruchu. Ogniwa łańcuchów galla można także łatwo powielać wszerz. Wystarczą do tego wydłużone sworznie, do których montuje się kolejne szeregi identycznych ogniw. W ten oto sposób powstają łańcuchy jedno, dwu czy trzy rzędowe.
    • Łańcuchy sworzniowe – zbudowane są z płytek wewnętrznych i zewnętrznych. Te pierwsze zamontowane są bezpośrednio na sworzniach, a zewnętrzne dodane na tzw. wcisk. Mają niewielką powierzchnię roboczą i praktycznie nie są już stosowane w napędach.
    • Łańcuchy tulejkowe – ich sworzeń jest wyposażony w obrotową tulejkę. Płytka wewnętrzna nakładana jest na tulejkę, a zewnętrzna na sworzeń. Z dużymi prędkościami nie dają sobie rady i można je zamontować co najwyżej w silniku wolnobieżnym. Są jednak bardzo odporne na obciążenia oraz mogą pracować w środowisku zanieczyszczonym pyłem.
    • Łańcuchy rolkowe – ich sworzeń jest doposażony w rolki. Dzięki temu mogą bezawaryjnie działać w układach napędowych o dużej mocy.
  3. przemysłowe łańcuchy płytkowe
    Tego typu łańcuchy na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do łańcuchów galla (drabinkowych), jednak same płytki są proste. Specyfiką takich łańcuchów jest również rozmiar i dowolność w kompozycji ogniw. Takie łańcuchy można produkować w o wiele większych rozmiarach co pozwala na montaż do płytek różnych dodatków, np. zabieraki, zgarniacze czy nawet kubełki. Większe płytki można również wygiąć na prasach tworząc zabierak, jak w przypadku łańcucha typu Radler. Łańcuchy płytkowe również można wykonać wersji sworzniowej, tulejkowej lub rolkowej. Pomiędzy dwoma łańcuchami, możemy zamontować taśmy gumowe, siatki czy zgarniacze. Mogą być stosowane tam, gdzie prędkość jest dużo mniej ważna, niż wytrzymałość na obciążenia. Montowane są w przenośnikach poziomych, pod kątem a nawet w pionowych. Szeroko stosowane w sortowniach, cementowniach, przemyśle ciężkim. Bywają uznawane za relatywnie mało elastyczne, ale ograniczenia te można zrekompensować wysoką trwałością materiału i precyzją wykonania elementów.
    Ciekawym przykładem łańcuchów przemysłowych płytkowych są też modele projektowane indywidualnie. W naszym katalogu jest nim łańcuch zgrzebłowy (Radler). Ich płytki mają kształt dopasowany do elementów, po których przebiega tor łańcucha. Muszą być wykonane niezwykle precyzyjnie, ale w zamian nadają się do przenoszenia siły pod bardzo dużymi obciążeniami i w ekstremalnych warunkach temperaturowych i pyłowych.

W jakich branżach sprawdzą się łańcuchy przemysłowe?

W zależności od budowy wszystkie łańcuchy przemysłowe można do pewnego stopnia dostosować do wymagań każdej z gałęzi przemysłu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na bazie istniejących konstrukcji zaprojektować całkowicie indywidualne rozwiązanie. Łańcuch przemysłowy, który ma funkcjonować bezawaryjnie podczas poruszania się z dużą prędkością, na dodatek w pyle lub piasku i wytrzymywać tonaż kilkuset kilogramów zawsze jest osiągalny. Dlatego w ofercie łańcuchów przemysłowych coś dla siebie znajdzie producent samochodów, owoców i warzyw, a także każda huta, kopalnia i stocznia.