Obróbka skrawaniem wymaga precyzji i wielu bardzo ostrych narzędzi. Noże, dłuta, wiertarki, tokarki i frezarki są niezbędne, aby uzyskać pożądany kształt wykrawanych z surowego materiału elementów. Najczęściej skrawanie kojarzone jest z pracą w metalu, jednak techniki i narzędzia do obróbki skrawaniem nadają się do pozyskiwania:

  • litych elementów z drewna,
  • tworzyw sztucznych,
  • szkła
  • kompozytu.

Na czym polega obróbka skrawaniem i jak Computer Numerical Control (CNC) czyni ją bardziej ekonomiczną?

Obróbka skrawaniem metali, drewna: na czym to polega?

Obróbka skrawaniem jest procesem mechanicznym, na drodze którego z surowego materiału wykrawany jest mniejszy element o pożądanym kształcie. Może odbywać się przez cięcie, piłowanie, kłucie i wypadkowe tych czynności, wykonywane z różną siłą i prędkością.

Podstawowe techniki, które są stosowane w obróbce skrawaniem to toczenie, wiercenie, szlifowanie i frezowanie. Przemyślane ich zastosowanie pozwala na uzyskanie trwałych, litych elementów o kształtach dowolnej figury przestrzennej.

Jakie prace warto zlecić do obróbki skrawaniem CNC?

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z ewentualnymi ograniczeniami jest zastosowanie obróbki skrawaniem CNC. Computer Numerical Control, czyli CNC polega na odpowiednim zaprogramowaniu narzędzi stosowanych w wybranym procesie obróbki skrawaniem. Dzięki niemu możliwe uzyskanie powtarzalnej precyzji i pozyskiwanie elementów o identycznych wymiarach poszczególnych płaszczyzn. Wymaga ono dobrze przemyślanego projektu, najlepiej w technologii 3D. To on przenoszony jest na pracę konkretnych maszyn i decyduje o wyborze najlepszej techniki skrawania.

Już na etapie projektu można praktycznie bez ponoszenia kosztów ocenić, czy obróbka skrawaniem spełni oczekiwania w przypadku wybranego materiału oraz jakie będą jej koszty. Liczby nie kłamią, a CNC jest kwintesencją tego powiedzenia.

Składając zamówienie na obróbkę skrawaniem CNC, możesz wymagać identycznych elementów, jakie zostały uzyskane na podstawie realizowanego w przeszłości projektu lub zlecić przygotowanie modelu ponownie. Wystarczy, że wiesz, jak ma być wykorzystywany potrzebny Ci element.

Śruby o idealnych żłobieniach, otwory o krawędziach dopracowanych co do setnych milimetra, lite walce o płaszczyznach wygiętych z dokładnością do ułamków stopni są zawsze do zrobienia. Obróbka skrawaniem CNC pozwala ocenić, jak faktycznie ich pozyskiwanie się powiedzie i wykonać zamawiane elementy z przewidzianą dbałością o szczegóły.

obróbka skrawaniem

Skrawanie CNC: przepisy

Wiele zakładów produkcyjnych ma na swoim wyposażeniu pewien rodzaj warsztatu ślusarskiego. Może być on zaopatrzony w wysokiej klasy frezarki, tokarki oraz zatrudniać dobrze przeszkolonych pracowników. Mimo to, skrawanie CNC rzadko jest sens realizować własnym sumptem. Nawet stocznie, zakłady przemysłu motoryzacyjnego lub samolotowego wykonanie szczególnie precyzyjnych elementów potrafią zlecać i korzystać z obróbki skrawaniem CNC poza swoim parkiem maszynowym.

Powodem takiego rozwiązania są przepisy, koszty oraz możliwość pełnej kontroli nad realizacją obróbki skrawaniem CNC niezależnie od miejsca jej wykonywania.

Toczenie lub frezowanie CNC to nie tylko kilka maszyn. Precyzję ich działania zapewnia bezobsługowość. Człowiek w procesie obróbki skrawaniem CNC to tylko projektant i automatyk programujący maszyny. Mimo to implementacja odpowiednich rozwiązań w istniejącym już parku maszynowym może być problematyczna lub kosztowna.

Przepisy dotyczące obróbki skrawaniem CNC teoretycznie wymagają niewiele. Bezobsługowe działanie obrabiarek i możliwość pełnej kontroli wydają się być dobrym pomysłem dla każdego. Niestety, odpowiednie wyizolowanie tokarki lub frezarki lub praca z użyciem wody bywa nie do wykonania. Ograniczenie liczby pracowników to także miecz obosieczny. Zamiast kilku ślusarzy potrzebujemy automatyka z uprawnieniami. Wbrew pozorom jest to bardzo wąska i wymagająca specjalizacja. Zatrudnienie i utrzymanie odpowiedniego pracownika jest kosztowne i bardzo trudne. Dlatego bezproblemową oraz precyzyjną obróbkę skrawaniem CNC warto przerzucić na specjalistycznego wykonawcę.

CZYTAJ TAKŻE: Toczenie CNC: jak znaleźć dobrą firmę do zlecenia? >>>