Przenośnik taśmowy sprawdzi się wszędzie, gdzie niezbędny jest bezzałogowy transport produktów w ramach jednej infrastruktury. Jego zastosowanie jest jednak szersze. Za pomocą tego typu urządzeń przenoszone może być wszystko, co jesteś w stanie umieścić stabilnie na odpowiednio dostosowanej taśmie. Dlatego powszechnie przenośniki taśmowe wykorzystuje przemysł wydobywczy, przemysł przetwórczy, znajduje zastosowanie w recyclingu, przemyśle papierowym, przetwórstwie rolnym. W jaki sposób przenośnik taśmowy działa i czy możesz go zastosować w swoim przedsiębiorstwie?

przenośnik taśmowy

Przenośnik taśmowy: jak to działa?

Działanie przenośnika taśmowego jest dość proste. Taśma, która stanowi jego główny element konstrukcyjny przymocowana jest do łańcucha prowadzącego, na stałe pod spodem, lub po bokach z obu stron. Wymiary taśmy oraz typ łańcucha prowadzącego jest zależny od wymagań klienta. Tak skonstruowany przenośnik taśmowy na jednym końcu posiada wał zwrotny a drugim końcu wał napędowy z odpowiednio dobranym wydajnym silnikiem. Najczęściej jest to napęd elektryczny, ale alternatywne rozwiązania sprawdzają tak samo dobrze. Żeby taśma działała bez zarzutu, musi być odpowiednio naprężona a łańcuchy prowadzące powinny gładko się przesuwać po specjalnych prowadnicach, nie można również zapomnieć o odpowiednim smarowaniu łańcucha. Ta czynność może być wykonywana ręcznie np. podczas postoju lub być w pełni zautomatyzowana. To wszystko pozwala na bezawaryjne korzystanie z przenośnika taśmowego przez długie lata.

Przenośnik taśmowy może poruszać się w obydwie strony oraz pracować w różnym nachyleniu względem podłoża. Oznacza to, że sprawdza się w transporcie wymagającym pokonania różnic wysokości pomiędzy miejscem załadunku i wyładunku. Dzięki temu przenośnik taśmowy jest też bardzo prosty w obsłudze. W sytuacji, kiedy zmienić się ma miejsce przeznaczenia transportu, wystarczy użycie przycisku kierunkowego na konsoli operatora. Jeśli zmianie ulega poziom nachylenia, także wystarczy ingerencja kierującego.

Rodzaje przenośników taśmowych

Intensywne wykorzystywanie przenośników taśmowych przez przemysł wydobywczy do transportu urobku z miejsca wydobycia na powierzchnię powoduje, że to właśnie górnictwu zawdzięczamy wiele klasyfikacji taśmociągów. Dzielone bywają one ze względu na gabaryty transportowanego materiału, sposób ułożenia taśmy czy kierunek jej ruchu. Zdarzają się także podziały ze względu na rodzaj doposażenia przenośnika taśmowego w mechanizm zabezpieczający transportowany produkt, czyszczący go lub eliminujący z niego wybrane elementy np. niepożądane metale.

Do wyobraźni przemawiają też klasyfikacje opierające się na rodzajach materiału, z którego utworzona jest taśma. Może być to PCV, guma, silikon, a nawet wzmocniona bawełna. W sytuacji, kiedy taśma musi być szczególnie trwała, stosowany bywa polietylen, polipropylen lub poliacetylen. Mimo to zasada działania tego typu taśmociągów jest w każdej z tych klasyfikacji niemal identyczna. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę odmienne rozwiązania co do ilości wykorzystywanych w nich napędów.

Najbardziej podstawowym podziałem jest klasyfikacja wynikająca z mobilności. Przenośnik taśmowy może być konstrukcją stacjonarną lub przestawną. W obydwu tych rozwiązaniach stosuje się odmienne ramy, w których umieszczona jest taśma. Rozwiązania przenośne są wyposażone w lekkie stelaże z dodatkowymi kółkami lub obrotnicami, a stacjonarne dysponują ramami o większej masie ze stabilizującymi konstrukcję wspornikami.

Kiedy decydujesz się na montaż taśmociągu, to właśnie zakres jego mobilności powinien być dla Ciebie priorytetowy. Rodzaj używanej taśmy czy napęd jest możliwy do deinstalacji oraz naprawy. Konieczność demontażu stelaża oznacza praktycznie wymianę całego przenośnika taśmowego i całkowicie zmienia jego możliwości nośne oraz dopuszczalne prędkości oraz optymalne gabaryty transportowanych nim elementów.

Jak zbudować przenośnik taśmowy i usprawnić pracę w firmie

Sprawnie działający przenośnik taśmowy daje Ci bezzałogową możliwość transportu praktycznie każdego rodzaju produktów na każdym etapie ich wytwarzania. Odpowiednio wyposażony sprawdzi się w różnych warunkach wilgotnościowych oraz temperaturowych i pozwoli efektywnie dostosować tempo produkcji. W sytuacji, kiedy potrzebujesz nieskomplikowanej taśmy przesuwającej lekkie elementy na odległość kilku metrów, sprawdzi się nawet maszyna samodzielnej konstrukcji z parametrami dostosowanymi metodą prób i błędów. W sprzedaży znajdziesz odpowiednie do tego celu gotowe elementy. Kiedy wytwarzasz produkty na przemysłową skalę i przenośnik taśmowy ma być elementem wyposażenia parku maszynowego, warto postawić na wsparcie specjalistów. Kupując gotowy taśmociąg, decydujesz się bowiem na indywidualne rozwiązanie, które pozwoli Ci zoptymalizować poszczególne etapy produkcji. Dostajesz projekt wraz z realizacją, a Twoje działania mogą skupić się na tym, aby wytwarzać w najkorzystniejszym rynkowo trybie. Jedna kompleksowa inwestycja w przenośnik taśmowy zagwarantuje Ci zysk z produkcji na masowym poziomie