Sterowane komputerowo i w pełni automatyczne toczenie CNC to prosty sposób na tanią i wyjątkowo precyzyjną obróbkę półproduktów metalowych do kształtów kuli, walca, stożka oraz ich wypadkowych. Jest jedną z technik obróbki skrawaniem CNC, która może być stosowana także w przypadku półproduktów z tworzyw sztucznych, kompozytu, a nawet drewna. Kiedy toczenie CNC stanowi odpowiedź na Twoje potrzeby i w jaki sposób wybrać najlepszego wykonawcę potrzebnych Ci elementów?

toczenie cnc

Toczenie CNC: kiedy potrzebna jest taka usługa?

Toczenie CNC przydaje się zawsze, kiedy liczy się dokładność oraz trwałość. W jego wyniku otrzymać można lite elementy o skomplikowanym kształcie, które pozostaną nieuszkodzone, pomimo pracy pod dużym obciążeniem mechanicznym, cieplnym lub chemicznym. To dlatego wynikiem toczenia CNC jest wiele komponentów pozwalających na konstrukcję sprzętów wykorzystywanych przez człowieka na co dzień. Podzespoły samochodowe, elementy konstrukcyjne, części maszyn i urządzeń pełne są efektów obróbki skrawaniem wykorzystujących toczenie CNC.

Wystarczy, że zapalisz światło lub uruchomisz Internet, a zmuszasz do pracy miliardy elementów, które powstały dzięki automatycznej obróbce półproduktów metalowych. Satelity, elektrownie, stacje przekaźnikowe oraz Twoje własne kolektory słoneczne potrzebują litych elementów, które wymagały toczenia. Zawsze, kiedy mają być one trwałe i produkowane masowo w rozsądnym czasie i kosztach, niezbędne jest wykorzystanie automatycznego toczenia CNC.

Dlatego obróbką określaną jako toczenie CNC zainteresowani są producenci, którzy działają praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Zarówno na użytek autorskich produktów, jak i w celu dostosowania swoich narzędzi wytwórczych. Montaż np. silników samochodowych, czy gotowych maszyn i urządzeń może odbywać się z otrzymanych już elementów, ale wymusza to odpowiednią ergonomię podzespołów wykorzystywanych w parku maszynowym. Niejednokrotnie toczenie CNC jest najlepszym sposobem na ich pozyskanie.

Technologicznie obróbka skrawaniem nie jest wyjątkowo skomplikowana, ale jej automatyzacja wymaga wiedzy, a toczenie CNC bywa trudne do zaimplementowania w ramach nieprzystosowanej linii produkcyjnej. Sam nóż tokarski, który obrabiałby półprodukty do pożądanych kształtów oraz odpowiednie programowanie nie wystarczą. Toczenie CNC polega na usuwaniu warstw materiału z półproduktu, który się obraca, podczas gdy narzędzie pozostaje nieruchome lub porusza się po linii prostej. Samo dostosowanie własnego parku maszynowego do takich możliwości bywa kosztowne i karkołomne.

Zlecając toczenie CNC, nie musisz rezygnować z pełnej kontroli nad poszczególnymi etapami produkcji zamawianych elementów. Możesz zlecić nowy proces technologiczny lub powielić ten wykonywany w przeszłości.  Wystarczy, że szczegółowo określił swoje potrzeby, w czym przedstawienie własnego procesu produkcyjnego wiele ułatwi. Na tej podstawie powstanie adekwatny do Twoich oczekiwań projekt zamawianego elementu, który łatwo skorygujesz już na początku współpracy.

Jak sprawdzić jakość usługi?

Twoje zgłoszenie na początkowym etapie wymaga wykonania projektu 3D zamawianego elementu. Już w tym momencie możesz wskazać nieścisłości oraz ocenić, czy uzyskasz pożądany efekt w wybranym materiale. Ograniczasz w ten sposób ewentualne straty półproduktu, co oszczędza czas i wyklucza koszty ewentualnych testów fizycznych. Powstały w ten sposób projekt jest integralnym elementem zamówienia. Nawet, jeśli obdarzasz projektanta nieograniczonym zaufaniem, dokumentację projektową musisz dostać razem z toczonymi na Twoje zamówienie częściami.

Na podstawie projektu programowane są maszyny tokarskie, które wykonują odpowiednie cięcia w wybranym materiale. Na tym etapie pojawia się CNC, czyli Computer Numerical Control, które w całym procesie toczenia odpowiada za precyzyjną realizację Twojego zamówienia. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie projektu. To on w przyszłości powinien być możliwy do odtworzenia i to dzięki niemu toczenie CNC pozwala na niezwykłą dokładność oraz powtarzalność procesu. Samo programowanie może być niemożliwe do przeniesienia w różnych parkach maszynowych, ale projekt gwarantuje Ci, że otrzymasz identyczne elementy.

Zmiany w gotowym projekcie zleceniobiorca powinien sugerować tylko w sytuacji, kiedy toczenie CNC wykonywane jest w innym półprodukcie lub nastąpiły zmiany technologiczne, które będą dla Ciebie korzystne. Nie zawsze będziesz tego oczekiwał, ale po tym poznasz rzetelnego realizatora. Jeśli składasz zamówienie na dwa elementy, które można wykonać w technologii obróbki skrawaniem CNC, powinieneś usłyszeć taką sugestię na etapie dostosowywania projektu lub programowania, jeszcze przed uruchomieniem pierwszej maszyny tokarskiej.

Praktycznie wszystko o jakości usługi toczenia CNC, z której korzystasz, powiedzą Ci etapy projektu i programowania. O fakcie, że Twoje zamówienie musi lub może zostać skorygowane, dowiadujesz się bardzo szybko, a nie dopiero w momencie, kiedy pierwsze gotowe produkty trafiają w Twoje ręce. Pozwala na to dobra komunikacja na etapie projektowania oraz programowania toczenia CNC. To ona daje gwarancje, że otrzymasz dokładnie taki produkt, jaki jest Ci potrzebny.

Co oprócz toczenia CNC oferują profesjonalne firmy?

Wybierając podwykonawcę dla toczenia CNC, powinieneś zwrócić uwagę, jaki zakres usług będzie Ci dostępny. W sytuacji, kiedy nie masz projektu lub musi być on dostosowany, upewnij się, że masz do czynienia z firmą, która odpowiednią współpracę Ci gwarantuje. Bardzo istotne jest także, żeby miała w ofercie pełen zakres usług obróbki skrawaniem CNC i to w jak największej ilości materiałów. Jest to istotne nawet jeśli masz bardzo konkretne oczekiwania i wiesz, że potrzebujesz toczenia CNC w stali chirurgicznej.

Mogą istnieć zależności, z których nie będziesz sobie zdawał sprawy, jeśli obróbką metali lub tworzyw sztucznych nie zajmujesz się na co dzień. Specjalistyczna firma zamiast toczenia, powinna móc spełnić Twoje oczekiwania w najlepszy dostępny jej sposób. Jeśli zamówiony przez Ciebie element łatwiej uzyskać frezowaniem, powinieneś dostać taką alternatywę. Podobnie jest z półproduktem. Nie musisz wiedzieć, że inny rodzaj stali może być dla Ciebie lepszy. To zleceniobiorca powinien to wiedzieć i móc Ci taką opcję zaproponować. 

Najlepiej toczenie CNC realizuje dla Ciebie firma, która kompleksowo zajmuje się obróbką skrawaniem CNC i ma na koncie projekty dla wykonawców z różnych gałęzi przemysłu. Jeśli była w stanie spełnić oczekiwania firm motoryzacyjnych i produkcji spożywczej, to w każdej innej  sprawdzi się równie dobrze. Co więcej, może zaproponować rozwiązania, do których samodzielnie nie masz dostępu i zapewnić Twoim produktom niezwykłą jakość, wartą każdej ceny.